Умови та порядок реєстрації шлюбу
Відділ з питань державної реєстрації актів цивільного стану Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області інформує:
Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Цей союз спрямований на утворення сім'ї, народження та виховання дітей. Вступаючи до шлюбу подружжя користується між собою рівними правами в особистих та майнових відносинах. Для укладення шлюбу необхідні дві умови: взаємна згода осіб, які одружуються та досягнення ними шлюбного віку. Статтею 22 Сімейного кодексу України встановлено шлюбний вік для чоловіків та жінок – 18 років. За заявою особи, яка досягла 16 років, рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Для цього повинні бути поважні причини, зокрема це може бути вагітність жінки, тощо.
Укладення шлюбу можна умовно поділити на такі етапи.
1. Звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (міської, селищної, сільської ради) жінки та чоловіка, що бажають укласти шлюб. Заява про державну реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто до будь-якого відділу ( міської, селищної, сільської ради) за їхнім вибором. Якщо виникли поважні причини через які особи або один із них не може особисто подати заяву, то це можуть зробити їх представники. Заява та повноваження представника мають бути посвідчені нотаріально. Заява про державну реєстрацію шлюбу є чинною протягом 3 місяців від дати її подання.
2. Ознайомлення осіб, які бажають зареєструвати шлюб, з їхніми правами та обов'язками. На органи державної реєстрації актів цивільного стану (міські, селищні, сільські ради) покладено обов'язок щодо ознайомлення осіб, що подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, з їхніми правами та обов'язками як майбутнім батькам та подружжю та попередження про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу. Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, повинні повідомити одна одну про стан свого здоров’я. Приховування тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя, їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.
3. Прийняття органами державної реєстрації актів цивільного стану (міськими, селищними, сільськими радами) заяви за наявності всіх необхідних документів. При поданні заяви особи, які бажають зареєструвати шлюб, зобов'язані подати паспорти чи інші паспортні документи. Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб тільки при пред’явленні документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу.
Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається. Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою (стаття 34 Сімейного кодексу України).