Збережи довкілля – не пали суху траву
ГО Всеукраїнська екологічна ліга розпочинає всеукраїнську природоохоронну акцію.
Метою якої є привернення уваги громадськості до небезпеки спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків, а також популяризація екологічно безпечних способів їх утилізації.
Особливо актуальною ця проблема є нині, коли спостерігається значне збільшення кількості викликів підрозділів ДСНС на пожежі, спричинені горінням сухостою. Такі виклики не лише створюють додаткове навантаження на рятувальників, але й можуть відволікати їх від надання допомоги людям, які справді потребують негайного порятунку у надзвичайних ситуаціях.
Експерти зазначають, що спалювання рослинних залишків є дуже небезпечним для довкілля та здоров’я людей, оскільки:
-
у тліючому без доступу кисню листі, виділяється бензопірен, що може викликати в людини ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин;
-
спалювання листя призводить до зниження родючості ґрунту, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми; на природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхніх частин їх коріння;
-
це спричиняє масову загибель комах, птахів, дрібних тварин; при спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки.
Долучитись до акції може кожен!
Закликаємо поширювати інформацію про шкідливість спалювання листя та альтернативні способи утилізації. Фіксуйте випадки порушень та телефонуйте до відповідних служб. Якщо ви стали свідком випалювання стерні чи листя, повідомляйте місцеві органи влади або поліцію.
Випалювання стерні, пасовищ, листя та інших рослинних залишків є НЕЗАКОННИМ і тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність!
Адміністративна відповідальність
Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), штраф за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відведення автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та на газонах у населених пунктах без дотримання встановленого порядку складає:
-
для громадян — від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 до 6120 грн);
-
для посадових осіб — від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15 300 до 21 420 грн).
Кримінальна відповідальність
Згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухої дикорослої трав'яної рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом карається:
-
штрафом від 5400 до 9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 91 800 до 153 000 грн);
-
або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років;
-
або позбавленням волі на той самий строк.
Закликаємо мешканців громади підтримати акцію.