Відділ з питань державної реєстрації актів цивільного стану Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області інформує:
Як визнати батьківство (материнство) за рішенням суду?
Відповідно до статті 128 Сімейного Кодексу за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Також позов про визнання батьківства може бути пред’явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 Кодексу.
Відповідно до ст.129 Кодексу встановлено, що особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред’явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. Таке право особа може реалізувати протягом року від дня, коли вона дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.
Відповідно, статтями 130 та 132 Кодексу врегульовано питання встановлення факту батьківства та материнства за рішенням суду.
Так, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 Кодексу. Заява може бути подана матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
У разі смерті жінки, яка вважала себе матір’ю дитини, факт її материнства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту материнства приймається судом, якщо запис про матір дитини у книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини другої статті 135 Кодексу. Можуть подати заяву батьки, опікуни, піклувальники дитини, особа, яка утримує та виховує дитину, а також сама дитина, яка досягла повноліття.
Варто зазначити, що особа, яка записана батьком дитини має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини (стаття 136 Кодексу).
Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 Кодексу.
Кодексом також передбачено право матері дитини на оспорювання батьківства свого чоловіка. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. Позовна давність становить один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини (стаття 138 Кодексу).
Крім того, відповідно до статті 139 Кодексу може оспорити своє материнство жінка, яка записана матір’ю дитини.